Ako sa mám stravovať, keď nemôžem lepok, mlieko, kapustu, rajčiny, hríby a ani ryby?

Zodpovedané
7. máj 2024

Dobrý deň,

na gastre mi povedali, že nemôžem lepok/múku, mlieko, kapustu, rajčiny, hríby, ryby. Ostatné si mám nájsť na nete.

Akú diétu potrebujem?

Ďakujem

Dobrý deň,

z priloženej prílohy neviem nič vyčítať. Ak chcete, môžete ju nahrať znovu v lepšom formáte, alebo poslať mailom.

Neviem teda povedať aký dôvod je k tejto diéte, či je to z dôvodu enzymatickej insuficiencie a ochorenia dvanástnika. Alebo sa dokonca jedná o intolerancie IgG.

Ak je na to pádny dôvod, tak je vhodné vyhľadať náhrady týcho potravín.
Pri bezlepkovej diéte máme veľa možností. Ak sa však pridá aj bezmliečna diéta, začína to byť trochu komplikované. Vyhľadávajte potraviny s čo najjednoduchším zložením, ideálne do 5 surovín. Rôzne chlebíky z miestnej pekárne, pufované chlebíky, kvalitnú šunku, mäso, vajcia, zeleninu, ovocie.

Mliečne náhrady vo vegan forme sú dnes dostupné aj v bežných reťazcoch. Napr. vegan maslo naturli, kokosový jogurt, kyslá kokosová smotna, mandľlová smotna, mandľové mlieko bez cukru a pod.

Konkretný návrh stravy Vám môžem poskytnúť v rámci konzultácie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/