Je kokosový jogurt prínosný pre dcéru, ktorá má alergiu na mliečnu bielkovinu?

Zodpovedané
26. sep 2023

Dobrý deň,

15-mesačná dcéra má od 12 mesiacov alergiu na mliečnu bielkovinu. To isté prekonala aj staršia, ale už z toho "vyrástla". Tej sme sa snažili dávať čo najpestrejšiu stravu a veľa sme dávali mak, cestoviny, buchty, aby si doplnila vápnik.

Mladšia dcéra mak nechce ani vidieť a ani mandľové mlieko jej nechutí. Pije ovsené. Stravu má inak pestrejšiu, väčšinu veci zje.

Mám jej vápnik dodávať ešte v nejakej tabletkovej forme?

Párkrát som jej kúpila kokosový jogurt, lebo sa mi zdá zdravší ako sójové výrobky. Obsahuje 95% výťažok z kokosovej dužiny, modifikovaný škrob, bielkovinu z fazule, vegánske jogurtové kultúry (S.thermofilus, L.delbrueckii ssp bulgaricus).

Máme to brať len ako spestrenie stravy, alebo sú tieto jogurty v niečom aj prínosné?

Máme ich kupovať vo veľkom, alebo je to len taká zbytočná mlska?

Čo ešte sledovať a dopĺňať v strave okrem vápnika a jogurtových kultúr?

Ďakujem

Dobrý deň,

suplementácia vápniku by bola vhodná, ak by sa vo výsledkoch v krvi ukázali znižené hodnoty vitamínu D, horčíka alebo vápnika.

Kokosový jogurt aj na základe zloženia je vhodná fermentovaná a probiotická potravina. Môžete ich zaradiť do stravy na pravidelnej báze.

Skúste orechy zavádzať až od 18. mesiaca ako sa odporúča. Semienka ako sú konopné lúpané alebo slnečnicové môžete zakamuflovať do stravy aj pomleté.

Sledujte najmä príjem bielkovín a zdravých tukov - tekvicový, konopný, makový olej a podobne.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/