Budeme platiť daň z predaja?

Zodpovedané
6. máj 2024

Dobry deň,

chcem sa informovať.

Budeme platiť pri predaji daň z predaja, keď manžel už bol spolumajiteľ a pred 3 rokmi zdedil ďalšiu polovicu bytu?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží akým spôsobom a kedy nadobudol nehnuteľnosť keď sa stal spolumajiteľom. Takisto je potrebné vedieť, že či dedil v priamom rade.

Skutočnosť, či príjem z predaja nehnuteľnosti u daňovníka podlieha zdaneniu a je zdaniteľným príjmom, alebo je od dane oslobodený, posudzujete podľa podmienok pre jeho oslobodenie (zákon o dani z príjmov).

Príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane vtedy, ak:

  • Uplynulo 5 rokov a viac odo dňa jej nadobudnutia, ak nebola nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku.
  • Je nehnuteľnosť nadobudnutá dedením v priamom rade (rodič, vnuk...) a poručiteľ mal nehnuteľnosť vo vlastníctve aspoň 5 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka